İçeriğe geç

Öğrenmeyi Öğrenmek

Merhaba, güncel koşullar ve eğitim dünyasındaki gelişmeler her geçen gün hızla değişiyor. Artık teknolojik atılımlar ve yenilikler ile beklediğimizden çok daha büyük bir hızla karşı karşıya kalıyoruz. Bu dönemde elbette öğrenmemiz gereken yeni bilgi ve beceriler, ve bizim buna uyum sağlamamız daha fazla önem kazanıyor. 

Sizler için hazırladığım bu beş videoluk seride hep birlikte öğrenmeyi öğrenmeyi yeniden ele alacağız. Hazırsanız hemen başlayalım.

Birinci Adım: Öğrenme İhtiyacı

Her yolculukta olduğu gibi bizim yolculuğumuz da bir ihtiyaçtan ortaya çıkıyor. Eğer öğrenmek gibi bir ihtiyacınız yoksa elbette konfor alanınızın dışına çıkmazsınız, bu yolculuğa çıkmayacağınız gibi.

Birinci oturumda önce ihtiyacı belirleyeceğiz, tanımlara göz atacağız ve Toffler’ın kehanetlerini ele alacağız.

İkinci Adım: Öğrenme Tercihleri

İkinci olarak sizin öğrenme tercihlerinizi belirleyeceğiz. Bir sürü farklı öğrenme yolu var, peki ya siz nasıl öğreniyorsunuz? Güncel modelleri aktaracağım ve bu oturumda kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir öğrenme tercihleri envanterini de indirebileceksiniz. Envanteri istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Öğrenmenin Önündeki Engeller

Tercihinizi belirledikten sonra öğrenmenin önündeki engelleri ele alacağız. Elbette bu yolda karşınıza fiziki, zihinsel ve duygusal engeller çıkabilir. Bu engellerin üstesinden gelen iyi örnekleri ve başarı hikayelerini paylaşacağım sizlerle.

Dördüncü Adım: Öğrenme Süreçleri

Bu oturumda öğrenme süreçlerini ele alacağız. Öğrenmenin dört boyutunu inceleyip kendi gelişim haritanızı oluşturmanıza destek olacağım. Kendi kendine öğrenme, öğrenme sorumluluğu artık günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir beceri. Elbette eski bilgi ve alışkanlıklarımızı bırakmak, bunlardan vazgeçmek, unutmak son derece zor ancak yeniden öğrenme için gerekli.

Beşinci Adım: Öğrenme Yöntemleri

Son aşamada kendinize uygun yöntemi seçebilmeniz için en sık tercih edilen öğrenme yöntemlerini, pratik ipuçlarını ve araçları paylaşacağım. Elbette bu çalışmayı sürdürmek isterseniz devam etmeniz için bazı kaynakları da bu programın sonuna ekledim.